Šis sekmadienis – Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti

Data

2020 11 15

Įvertinimas
0
2020-11-09 PD, LAKD, LKPT inf. Akcija Neuzgesk 2020-11-15.jpg

Kiekvienais metais lapkričio trečiąjį sekmadienį minima Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti. Šiais metais ši diena – lapkričio 15-oji.

Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti pradėta minėti nuo 2005 metų, jos iniciatorės – Jungtinių Tautų Organizacija ir Pasaulio sveikatos organizacija. Buvo priimta rezoliucija, kuria kreiptasi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais lapkričio trečiasis sekmadienis būtų skirtas žuvusiems eismo įvykiuose paminėti.

Pagrindinis šios atmintinos dienos tikslas – dvasinis ir moralinis palaikymas šeimų, kurios išgyvena netektis dėl keliuose eismo įvykiuose prarastų savo šeimos narių, draugų, pažįstamų. Kartu siekiama dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvieno asmeninę atsakomybę už savo elgesį kelyje, Kelių eismo taisyklių laikymąsi, kad būtų išvengta beprasmių aukų.

Mūsų planetos, Žemės, keliuose kiekvienais metais eismo įvykiuose žūsta daugiau nei vienas milijonas žmonių, 50 milijonų sužeidžiama, daugelis jų lieka neįgalūs. Per parą kas 30 sekundžių žūsta žmogus, netenkama 3 500 gyvybių. Šiais metais (iki lapkričio 12-osios) mūsų šalyje eismo nelaimėse žuvo 140 žmonių, tarp jų – 6 nepilnamečiai (4 mergaitės ir 2 berniukai), jauniausiam buvo 9-eri, vyriausiam – 17 metų.

Lietuvos policijos kapelionas kunigas Algirdas Toliatas kartu su policijos bendruomene kviečia visus Lietuvos žmones, tikinčiuosius ir netikinčiuosius, ieškančiuosius ir klystančiuosius, susitelkti ir patikėti, kad tikrai galime būti geresni. „Nesvarbu, kad esame skirtingi, mąstome skirtingai, turime didesnių ar mažesnių užmojų, siekių, deklaruojame vienokį ar kitokį požiūrį į aplinkinius, tačiau kelyje visi esame lygūs. Visiems galioja tos pačios taisyklės – sutarimas, supratimas, pagarba vienas kitam. Kiekvienas esame asmenybė, bet nė vienas – tobulas, tad ir neturime lenktyniauti ar kariauti tam neskirtoje vietoje – eisme. Dvasines ir moralines vertybes turime pakylėti aukščiau maištingos prigimties. Rami sąžinė, kad sėdu prie vairo blaivus, važiuoju tvarkingai, praleidžiu pėsčiąjį, neskubu, sulėtinu važiavimo greitį, stabtelėju įsitikinti, ar eiti saugu, pagalvoju, kad geriau nenusižengti nustatytai tvarkai, – štai kur tikrasis kiekvieno mūsų sielos veidrodis“, – sako A. Toliatas.

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys, akcentuodamas Pasaulinės dienos žuvusiems eismo įvykiuose atminti svarbą, teigia, kad dalyvaujant viešajame eisme, kaip ir gyvenime, tam tikros kliūtys neišvengiamos. Tačiau labai svarbu, kad mokėtume taikiai bendrauti ir saugiai keliauti. Pakantumas, mandagus, tolerancija, sąmoningumas, noras keistis ir nebūti blogesniam nei iš tikrųjų esi, skatina ne tik dvasinę pažangą, bet ir bendrą mūsų tikslą – teisę kiekvienam būti saugiam kelyje, pareigą – vykdyti Kelių eismo taisykles, siekį – nė vieno žuvusiojo eismo įvykiuose.

Lietuvos policija kviečia visus eismo dalyvius nelikti abejingus nei savo, nei kitų saugumui kelyje, gerbti ir saugoti vieniems kitus, kad būtų išvengta beprasmių žūčių.

„Iš Žemės ir Dangaus atėjom, į Dangų ir Žemę grįšim. Nebent, pakeliui, pasiklysim…“. /Jonas Mekas/