Sekmadienį - Pasaulinė diena žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti

Data

2022 11 18

Įvertinimas
0
Ekrano-kopija-654.png

Tik elgdamiesi atsakingai ir atsargiai galime išvengti skaudžių netekčių, kurios sukrečia ne tik eismo įvykiuose nukentėjusiųjų šeimas, bet ir visą visuomenę. Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys pabrėžia, kad kiekvienas eismo dalyvis – jaunas ir vyresnio amžiaus – turi elgtis kelyje tinkamai, nes už jame visų mūsų daromas klaidas mokame per didelę kainą.

Iki š. m. lapkričio 18 d. Lietuvoje dėl nelaimių šalies keliuose žuvo 104 eismo dalyviai, t.y. 21  proc. mažiau nei 2021 m. Pernai per tą patį laikotarpį Lietuvoje eismo įvykiuose žuvo 132 žmonės. Dėl netekčių skaičiaus skaudžiausia Lietuvai buvo 1991 m., kai šalies keliuose žuvo 1 090 žmonių. Per pastarąjį dešimtmetį (2010–2021m.) eismo įvykiuose netekome iš viso 2 727 žmonių, 44 270 žmonių buvo sužeisti.

Keičiantis policijos galimybėms, technikai ir technologijoms, iki šiol vis dar mokomės branginti savo ir kito gyvybę, o visuomenei reikia kelių policijos pareigūno, kuris, prireikus, ne tik įspėtų, sudrausmintų, pastebėtų ir apsaugotų, bet ir padėtų mums visiems saugiai dalyvauti viešajame eisme. Pastarieji dešimtmečiai į Lietuvos kelių policijos istoriją įeis kaip sparčiausi, diegiant naujas technologijas eismo kontrolės srityje, ir kūrybiškiausi, ieškant sprendimų, kaip galima dar labiau apsaugoti eismo dalyvius.

,,Saugiai dalyvauti viešajame eisme tikrai galime, jei tik patys to norime. Turime daryti tai, ką galime – saugoti save ir rūpintis tais, kurie šalia. Transporto priemonės vairuotojas prie vairo turi sėsti tik blaivus, pasirinkti saugų važiavimo greitį, nesinaudoti mobiliojo ryšio priemonėmis vairuodamas, kartu su keleiviu ar keleiviais segėti saugos diržus. Pėsčiasis ar važiuojantysis dviračiu ar elektriniu paspirtuku važiuojamąją kelio dalį turi kirsti tik įsitikinęs savo saugumu, tamsiuoju paros metu naudoti matomumą gerinančias priemones: atšvaitus, prožektorių, ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Šie paprasti dalykai turi didžiulę svarbą eismo saugoje“, – apie eismo dalyvio pareigą laikytis Kelių eismo taisyklių primena Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys.

Šį sekmadienį, lapkričio 20 dieną:

12.00 val. Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje (Savičiaus g. 15, Vilnius) Lietuvos policijos kapelionas kun. Algirdas Toliatas aukos šv. Mišias žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti. Šv. Mišios už žuvusiuosius eismo įvykiuose šią dieną bus aukojamos daugelyje Lietuvos katalikų bažnyčių.

Katedros aikštėje vyks Lietuvos automobilių kelių direkcijos akcija „Brangink gyvybę“. Jos metu Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos fasadas nuo 17 val. iki 22 val. bus apšviestas stacionariu apšvietimu, ant pastato sienos sužibs žvakės ir kiti simboliai, primenantys, kaip svarbu branginti savo ir kitų gyvybę. Šalia arkikatedros bazilikos veiks jaunųjų kelininkų klubo „Kelelis“ parengta nuotraukų, kuriose užfiksuoti eismo įvykiai, ekspozicija.

2005 m. lapkričio 26 d. Jungtinių Tautų Organizacija priėmė rezoliuciją, kuria kreipėsi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais trečiasis lapkričio sekmadienis būtų skirtas žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti. Pagrindinis šios atmintinos dienos tikslas – solidarumas ir dvasinis palaikymas, skirtas šeimoms, kurių nariai, artimieji, draugai, pažįstami žuvo eismo įvykiuose.