Kokie taikomi reikalavimai norint vairuoti mopedus, motociklus ir keturračius?

Sunkųjį keturratį, įregistruotą Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registre, galite vairuoti turėdamas SM, SKM kategoriją.

Sunkiojo keturračio motociklo apibrėžimas pateikiamas Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registravimo taisyklėse, patvirtintose žemės ūkio ministrės 2006-10-12 įsakymu Nr. 109-4138 „Dėl Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų registravimo taisyklių patvirtinimo“, kuriose apibrėžta, kad sunkusis keturratis motociklas yra keturratė savaeigė mašina, kurios konstrukcinis greitis didesnis kaip 45 km/h, eksploatacinė masė didesnė kaip 400 kg ir (arba) variklio galia didesnė kaip 15 kW. 

Pagal pateiktą sunkiojo keturračio motociklo apibrėžimą draudžiama važiuoti savivaldybės keliais, kuriuose yra draudžiamas traktorių eismas.

Galingasis keturratis motociklas yra keturratė motorinė transporto priemonė, kurios didžiausioji naudingoji galia didesnė kaip 15 kW, bet ne didesnė kaip 100 kW, variklio darbinis tūris ne didesnis kaip 1 000 cm3.

Galingasis keturratis registruojamas VĮ ,,Regitra“ ir gali būti vairuojamas turint A ir B kategorijas kartu. Atkreipiame dėmesį, kad galingąjį keturratį galite vairuoti turėdami tik B kategoriją, jei ji įgyta iki 2014 m. liepos 1 d. 

Galingieji keturračiai, kurie registruojami savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriuje, laikomi ir registruojami kaip traktoriai. Jei šis keturratis registruotas kaip traktorius iki 60 kW, jį vairuoti galima tik turint TR1 ir B kategorijas.

Norint vairuoti mopedus ir lengvuosius keturračius, kurių masė be krovinio ne didesnė kaip 350 kg, didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 45 km/h ir variklio darbinis tūris ne didesnis kaip 50 cm3, turite įgyti AM kategoriją. AM kategorijos transporto priemones galima vairuoti, turint A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ir T kategorijas. Traktorininko vairuotojo pažymėjimas nesuteikia teisės vairuoti AM kategorijos transporto priemonių. 

Pagal Kelių eismo taisyklių 195.3 papunktį draudžiama mopedais, motociklais (išskyrus motociklus su priekabomis), triračiais, visų rūšių keturračiais vežti vaikus iki 12 metų.

Taip, galite, tačiau, jeigu nėra nurodytos galios kilovatais, motociklą galite vairuoti tik turėdami A kategoriją.

Ne, negalima. Važiuodami mopedu tiek vairuotojas, tiek keleivis turi dėvėti motociklininko šalmą.

Mopedus, motociklus, triračius, visų rūšių keturračius eksploatuoti su vasarinėmis padangomis draudžiama gruodžio–vasario mėnesiais, taip pat kovo–lapkričio mėnesiais, jeigu bent dalis važiuojamosios dalies, kuria važiuojama, yra apsnigta ar apledėjusi.

Jei kultivatoriaus galingumas iki 8 kW, registruoti jo nereikia, vairuotojo pažymėjimo taip pat nereikia, tačiau dalyvauti viešajame eisme negalite.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-05-18