Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena

Data

2020 06 01

Įvertinimas
0
2018-09-20 Vilniaus S. Daukanto prog. 4B kl. V Polic. z.jpg

Kalendorinė vasara prasideda birželio 1-ąją. Šią dieną minima ir Tarptautinė vaikų gynimo diena. Tokia diena pirmą kartą paminėta 1950 metais, jos tikslas – priminti visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises, ugdyti sveiką, dvasišką, humanišką, morališkai atsakingą asmenybę.

Lietuvos kelių policijos tarnyba, kurios pagrindinis uždavinys – eismo automobilių keliais priežiūra ir eismo saugumo užtikrinimas, primena pagrindinius aspektus dėl nepilnamečių saugaus dalyvavimo viešajame eisme.

Suaugusieji – tėvai, seneliai, kiti artimieji, mokytojai, – nuolat priminkime nepilnamečiams ne tik pagrindines saugaus elgesio kelyje taisykles, bet ir patys savo tinkamu elgesiu būkime jiems sektinu pavyzdžiu.

Saugos diržai

● Važiuojant transporto priemone su įrengtais saugos diržais, būtina juos užsisegti ir vairuotojui, ir keleiviui. Žemesni kaip 135 cm ūgio vaikai automobiliuose vežami prisegti jų ūgiui ir masei pritaikytomis vaikų prisegimo sistemomis, t. y. privaloma naudoti specialias sėdynes. Autobuse keleiviui vaikui (vyresniam kaip 3 metų) būtina naudoti įrengtas prisegimo sistemas.

Dviračių, motorinių dviračių (elektrinių paspirtukų ir kita) dalyvavimas eisme

● Dviračiu (motoriniu dviračiu, elektriniu paspirtuku – greitis iki 25 km/val., galia ne didesnė kaip 1 kW) važiuoti važiuojamąja kelio dalimi leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims. Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas.

● Dviratis turi turėti tvarkingą stabdį, garso signalą. Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas arba raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų.

● Dviračiu leidžiama važiuoti tik dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra – tam tinkamu kelkraščiu. Jeigu nėra šių minėtų kelio elementų ar jais važiuoti negalima (pavyzdžiui, duobėti), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešiniąja eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto.

● Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, tokios transporto priemonės vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti, kelti pavojaus.

● Pro pat pėsčiąjį leidžiama važiuoti greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo judėjimo greičiui (3–7 km/val.). Be to, būtina palikti tokį tarpą iš šono, kad eismas būtų saugus.

● Prireikus pasukti į kairę, apsisukti ar pervažiuoti į kitą kelio pusę, rekomenduojama nulipti nuo dviračio ir kirsti važiuojamąją dalį vedantis dviratį.

● Kur eismą reguliuoja šviesoforai, dviračio vairuotojas privalo paisyti šviesoforų su dviračio simboliu, o kai jų nėra, – transporto šviesoforų signalų.

● Važiuodamas važiuojamąja kelio dalimi, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Tamsiuoju paros metu privaloma ir ryškiaspalvė liemenė su šviesą atspindinčiais elementais, ir dviračio priekyje ir gale turi degti atitinkamos šviesos žibintai.

● Dviračio vairuotojas (keleivis) iki 18 metų, važiuodamas (vežamas) keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą. Vyresniam kaip 18 metų asmeniui dviratininko šalmas rekomenduojamas (jis turi būti užsegtas).

DĖMESIO! Dviračio vairuotojui draudžiama:

važiuoti nelaikant bent viena ranka vairo; kirsti važiuojamąją kelio dalį važiuojant pėsčiųjų perėjomis; vežti keleivius, jeigu nėra įrengtų specialių sėdėjimo vietų; būti velkamam kitų transporto priemonių; vilkti kitas transporto priemones, išskyrus tam skirtas priekabas; važiuoti įsikibus į kitas transporto priemones; važiuoti automagistralėmis ir greitkeliais.

Mopedų vairuotojai

Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti mopedą ir lengvąjį keturratį (motorinių transporto priemonių AM kategorija), – 15 metų. Važiuojant šiomis transporto priemonėmis privalomas saugos šalmas, išskyrus atvejus, jei įmontuotas stogo saugos lankas ir įrengti saugos diržai.

● Važiuojantieji riedučiais, riedlente, paspirtuku yra pėstieji ir privalo vykdyti pėsčiųjų pareigas (Kelių eismo taisyklių VI skyrius).

Statistika:

Šiais metais (sausio–gegužės mėn.) Lietuvos keliuose eismo įvykiuose (126) sužeisti 138 nepilnamečiai, daugiausia keleivių – 76, taip pat 49 pėstieji (13 – dėl savo neatsargumo) ir 13 dviračių vairuotojų (7 – dėl savo neatsargaus elgesio). Neišvengta ir aukų: žuvo 2 nepilnamečiai, 9 metų mergaitė, lengvojo automobilio keleivė, ir 16-metis paauglys, vairavęs lengvąjį automobilį. Šios eismo nelaimės įvyko Tauragės ir Šilalės rajonuose.

Suaugusieji, pasirūpinkime, kad mūsų jaunoji karta augtų sveika ir supratinga, ir užtikrinkime, kad nepilnamečiai tinkamai elgtųsi kelyje ir nuo mažumės jaustų atsakomybę už savo poelgius.